0 850 711 0 711

CRM nedir?

Müşteri İlişkileri Yönetimi nedir? İşletmeler CRM yazılımını nasıl seçmelidir? CRM çözümü edinmenin avantajları nelerdir? Burada tüm bunları ve daha fazlasını yanıtlıyoruz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), şirketinizde müşterilerle etkileşim ve ilişkilerde rehber olarak kullanılan tüm yapıları kapsayan genel bir terimdir.

Yalnızca doğrudan etkileşimlerin nasıl kurulması gerektiği konusunda yönergeler değil, tüm ilgili bilgileri (toplantılar, teklifler, satış dönüşümleri vb.) düzenlemeye ve takip etmeye yönelik sistemler de içerir.

CRM sistemi işletmenize müşterilerle ilişkilerin ne kadar iyi (veya yetersiz) ele alındığını ve bunun işletmenizi nasıl etkilediğini göstermek için birçok veriyi bir araya getirir.

Yani basit bir anlatımla, CRM'nizi müşteri ilişkilerini yönetmek için benzersiz bir sistem olarak düşünün.

Neden CRM ?

Birçok işletmede müşterilerle ilişkilerini yönetmek için düzenli bir sistem yoktur. Bu büyük bir sorundur. Yöneticiler çalışanlarını yönetmeye alışkındır. Ancak genellikle, ister kişiler (B2C'de) ister başka işletmeler (B2B'de) olsun, söz konusu müşterilerle satış yetkililerinin ilişkilerini istedikleri gibi yönetmelerine göz yumarlar. Bunun anlamı, aynı şirketteki birçok kişinin çok farklı iş görme yöntemleri olabilmesidir. Bu yönlendirme eksikliği genellikle başarısızlığa yol açar. Satış yetkililerinin neredeyse yarısının yıllık kotalarını tutturamamalarının başlıca nedenlerinden biri budur.

Bir CRM çözümü edinmek bunu değiştirir.